Vadeli Piyasaları Takip Etmek İçin 2 Ücretsiz Yöntem (Piyasalar açılmadan nabzı görmek)?

Burak.ink

Burak Tamaç, Ph.D.
2 min readMar 14, 2023

Vadeli Piyasaları Takip Etmek İçin 2 Yöntem (Yahoo Finance ve Tradingview)

ABD’de vadeli piyasalar normal piyasalar açılmadan bir önceki gün ABD Eastern saatine göre 18:00'da (TR saatine göre gece 01:00) açılmaktadır. Vadeli piyasaları takip etmek piyasanın yönünü görebilmek için oldukça önemlidir.

1. Yahoo Finance İle (Ücretsiz)

Yahoo Finance sitesine girdiğinizde eğer vadeli piyasalar açık ise zaten en üstte piyasaları Futures (vadeli) ibaresi ile görürsünüz.

Eğer piyasalar açık değilse ve siz kendiniz takip etmek istiyorsanız ücretsiz bir şekilde hesap açıp bireysel portfolyonuza aşağıdakileri eklemeniz gerekmektedir.

  1. S&P 500
  2. Dow Jones
  3. NASDAQ

2. Tradingview İle Anlık Takip etmek

Eğer Tradingview kullanıyorsanız ve vadeli piyasaları anlık takip etmek istiyorsanız eğer aşağıdakileri eklemeniz gerekmektedir.

  1. S&P 500 — ES1!
  2. NASDAQ — NQ1!
  3. Dow Jones — YM1!

Aşağıdaki görsel benim arayüzüme ait. Takip ettiğim borsaların hemen altında vadeli piyasalardaki karşılıkları var.

Sonuç: Önemine Dair Bir Örnek

Vadeli piyasalar bize piyasalar açılmadan bir gün önce piyasaların gideceği yöne dair çok güçlü bir sinyal verir.

10 Mart günü SVB iflası açıklandıktan sonra (Tarihi SBV olayının analizi! Hangi 3 konu sebep oldu (domino etkisi olur mu?) piyasalar Pazartesi gününü beklemeye başlamıştı. Ancak Pazar akşamı vadeli piyasalar açılacağı için FDIC ve Fed kurtarma operasyonunu tam olarak vadeli piyasaların açıldığı zamanda yaptı.

Herkes Pazartesi günü borsaları beklerken aslında bir gün öncesinde vadeli piyasaları sayesinde piyasaların tepkisine dair fikrimiz oldu.

--

--